СКАЗ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК УБЕРЕГТИСЬ
Захворювання на сказ було описано ще 3000 років тому, але і в нашіднівоно не втратилосвоєїактуальності і реєструєтьсябільшніж в 160 країнахсвіту. Щорічнопонад 10 мільйонів людей отримуютьрізніпошкодженнявідтварин і близько 50 тисяч гинуть відукусівтварин, хворих на сказ.
До кінця 19 століттяніякізасоби не рятували людей і тваринвідцієїхвороби. Кожен заражений бувприречений. І тільки в 1885 роціфранцузькийвченийЛуї Пастер відкрив метод профілактикипроти сказу. Його перший пацієнт - дев'ятирічний хлопчик, покусанийскаженою собакою, бувврятованийвіднеминучоїзагибелі.
Щороку в день смерті Луї Пастера, французького мікробіолога, хіміка та винахідника вакцини проти сказу, відзначають Всесвітній день боротьби зі сказом.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи.
Недуга передається людям і тваринам через укуси та подряпини, переважнослиною. В дикійприродірозповсюдженимипереносникамиможуть бути лисиці та вовки, для яких укус є інстинктивноюреакцією для захистутериторії, членівзграїабоздобуттяїжі. Протеінфікуються люди найчастішепоміжсвійськоїфауни: від собак та котів.
Навіть маленький дворовий котик, якого так полюбляютьносити на руках діти, можематисмертельнунебезпеку.
Інкубаційнийперіод сказу зазвичайтриває 2–3 місяці, але можеваріюватисявід 1 тижня до 1 року залежновід:
- місця, кількості й глибиниукусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
- кількості й активностівірусу, щопотрапиву рану;
- вікупостраждалого (дітивразливіші за дорослих).
Як уникнути сказу, якщо вас вкусила потенційноінфікованатварина?
Негайнозвернутися по медичнудопомогу! Курс антирабічнихщепленьпризначають у разіймовірногоабонаявногоінфікуваннялюдини, вакцина запобігаєвиникненнюзахворювання у 96–99% випадків.
Таких щепленьмає бути шість:
- у деньзвернення до лікаря (0-й день);
- на третій день;
- на сьомий день;
- на 14 день;
- на 30 день;
- на 90 день.
Самовільноприпинятилікуваннячипорушувати режим — неприпустимо!
Як убезпечити відінфікування сказом власнутварину?
- регулярно вакцинувати;
- уникатиконтактівізпотенційнонебезпечнимитваринами;
- дотримуватися правил утриманнятварини.
Плановавакцинаціяпроти сказу передбачена для тих професійнихспільнот, якімаютьвисокийризикінфікування сказом: спеціалістиветеринарноїмедицини, працівникиветеринарнихлабораторій, клінік, мисливці, лісники та інші.
Нехтуваннящепленнямтваринпроти сказу можепризвести до захворювання та загибелі ваших чотирилапихдрузів і водночас стати загрозоюздоров’ючленіввашоїродини.