ЯК ОФОРМИТИ ДОГЛЯД ЗА ОСОБОЮ, ЯКА ЙОГО ПОТРЕБУЄ

Дата: 28.03.2023 13:48

Ви здійснюєте догляд за особою з числа своєї сім’ї, яка потребує постійного догляду та з якою проживаєте Отже, ви надаєте соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі (далі – послуга з догляду).
Що потрібно знати для того, щоб задокументувати такий догляд – роз’яснюємо деталі.
КОМУ НАДАЄТЬСЯ ПОСЛУГА З ДОГЛЯДУ
– особам з інвалідністю I групи;
– дітям з інвалідністю;
– громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями;
– невиліковно хворим, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
– дітям, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі захворювання відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність.
ХТО МОЖЕ НАДАВАТИ ПОСЛУГУ З ДОГЛЯДУ
Особа із числа членів сім’ї, яка спільно проживає з людиною, яка потребує догляду, пов’язана спільним побутом, має взаємні права та обов’язки.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ НАДАННЯ ПОСЛУГИ З ДОГЛЯДУ
– заява особи, яка здійснює догляд, про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
– заява отримувача соціальної послуги про згоду отримувати соціальну послугу з догляду на непрофесійній основі (йдеться про дієздатну особу, яка може усвідомлювати свої дії, однак потребує догляду в зв’язку зі станом здоров’я);
– паспорт громадянина України (пред’являєте під час подачі заяви);
– копія свідоцтва про народження дитини (у разі надання соціальних послуг з догляду дитині);
– декларація про доходи і майновий стан за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення (форма Мінсоцполітики);
– копія довідки до акту огляду МСЕК (для осіб з інвалідністю);
– висновок ЛКК щодо потреби в догляді за особою похилого віку внаслідок когнітивних порушень (форма МОЗ);
– висновок ЛКК щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись (форма МОЗ);
– копія медичного висновку на дитину з інвалідністю до 18 років (форма МОЗ);
– довідка про захворювання дитини на тяжке захворювання, що видана ЛКК лікувально-профілактичного закладу (форма МОЗ).
КУДИ ПОДАТИ ДОКУМЕНТИ
ЦНАП за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду.
Відділ соціального захисту територіальної громади за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду.
МЕХАНІЗМ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГИ
Відділ соціального захисту територіальної громади – є уповноваженим органом на прийняття рішення:
Здійснює комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, якій потрібний догляд, щодо можливості до самообслуговування та пересування, зокрема, це такі показники:
– можливість виконання елементарних та складних дій відповідно до групи рухової активності;
– можливість виконання різних видів життєдіяльності без залежності від будь-якої сторонньої допомоги (фізичної, психологічної, нагляду);
– можливість самостійно задовольняти свої основні життєві потреби;
– ступінь залежності у сторонній допомозі, причини, що її викликають.
Готує висновок за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує догляду.
Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб їй установлено IV чи V групу рухової активності.
Проводить обстеження сім’ї на предмет підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються послуги з догляду, та складає акт (форма затверджена Мінсоцполітики).
Здійснює перевірку достовірності даних, отриманих від фізичної особи, яка здійснює догляд.
Визначає середньомісячний сукупний сім’ї фізичної особи, яка надає послугу з догляду.
Приймає рішення про надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі з виплатою грошової компенсації.
Інформує заявника про прийняте рішення.
ЯКИЙ РОЗМІР КОМПЕНСАЦІЇ
Розмір компенсації обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року (у 2023 році – 2589 грн) та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи/її сім’ї, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення.
ЯКІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДМОВИ
– не підтверджено факт спільного проживання з особою, яка потребує догляду;
– середньомісячний сукупний дохід фізичної особи/ її сім’ї в розрахунку на одну особу, перевищує прожитковий мінімум – 2589,00 грн;
– особа яка потребує догляду, вже отримує соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду.
– за висновком про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
ВАЖЛИВО
Непрацюючі працездатні особи, яким призначено компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.