Ярунська громада
Житомирська область, Звягельський район

Холера: старе лихо, що досі актуальне

Дата: 17.07.2025 10:15
Кількість переглядів: 56

Холера- це не лише проблема минулого , а й актуальна загроза у районах з поганими санітарними умовами або після стихійних лих.   Головне – профілактика, доступ до чистої води  та своєчасне лікування.

Фото без опису

Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає  при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу заражених бактерією Vibrio cholerae  передається фекально-оральним шляхом від людини до людини.

Характерні симптоми холери:

  • частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає  багато рідини - до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму;
  • через втрату з рідиною мікроелементів з'являються м'язові судоми, частіше за все - починаючи з литкових м'язів;
  • загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;
  • холодна шкіра (холера - одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
  • шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);
  • задишка, різка слабкість.

При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Профілактика холери включає комплекс заходів, спрямованих на запобігання зараженню та поширенню інфекції. Основні принципи профілактики: забезпечення безпечної питної води та їжі, суворе дотримання правил особистої гігієни, контроль санітарно-гігієнічного стану навколишнього середовища.

Люди, що живуть в районах з високим ризиком захворювання, можуть захистити себе від холери, дотримуючись кількох простих правил належної гігієни та безпечного приготування їжі.

  • Якщо продукт не можна прокип'ятити, зварити/посмажити і очистити (від шкірки, тощо), то його не можна вживати в їжу.
  • Пийте тільки кип'ячену або продезінфіковану відповідними засобами питну воду. Засоби для дезінфекції води, як правило, продаються в аптеках. Такі напої, як гарячий чай або кава, газована вода або напої, а також фруктові соки в пляшках або пакетах, зазвичай безпечні для пиття.
  • Не вживайте лід, якщо не впевнені, що він зроблений з безпечної води.
  • Вживайте в їжу гарячі продукти, які пройшли ретельну теплову обробку.
  • Готові харчові продукти, залишені протягом декількох годин при кімнатній температурі, без додаткового розігрівання можуть стати фактором передачі інфекції.
  • Не вживайте в їжу сирі морепродукти та інші продукти в сирому вигляді, виняток становлять фрукти і овочі, які ви повинні власноруч очистити (від шкірки).
  • Перш ніж пити непастеризоване молоко, прокип'ятіть його.
  • Морозиво з неперевірених джерел часто буває зараженим і може привести до захворювання. У разі сумнівів, не їжте його.
  • Уникайте харчування з лотків та не купуйте продукти в місцях стихійної торгівлі.
  • Не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;
  • При купанні у водоймах і басейнах не допускайте потрапляння води до роту.
  • Дотримуйтесь елементарних правил особистої гігієни (ретельно мийте руки перед їжею і приготуванням їжі, після відвідування туалету).
  • Здійснюйте заходи по боротьбі з мухами.                                                                                                        
  •   Кип'ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.                                                          

Останні  підтверджені випадки  холери в Україні були зареєстровані в 2011 році у Маріуполі. Було  зафіксовано 33 випадки хворих , а також 26 носіїв холерного  вібріона. Причиною спалаху стало забруднення морської води  .                                                                                                                   На території нашої громади з метою виявлення  можливих збудників  холери фахівцями                     ДУ  «Центру контролю та профілактики хвороб МОЗУ » здійснюється моніторинг якості води   р.Случ  результати аналізів показали,   що збудників хвороби не виявлено.

Памятаймо : Холера не знає кордонів  і не обирає жертв. Усе що нам потрібно це -  чистота, профілактика і обережність. Бережіть себе та своїх близьких! Нехай такі страшкі слова , як «холера», залишаються лише в історії або книжках. Але щоби так було - кожен із нас має робити  маленькі, але важливі кроки щодня: мити руки, берегти воду, вчити дітей чистоті. 

Дбаймо про себе – і хвороби обходитимуть  нас стороною.     


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь